Cross Country Update 2019

Region IV Cross County Meet 
Texas A&M Corpus Christi
Monday, Oct. 28, 2019
 
From Coach Shelli Cobb:  So proud of these two kids!  They represented Taylor well at the Regional meet and are both only Sophomores!  Christian and Aiyanna ran really hard at Corpus against a very tough pack.  Region IV is always the strongest in the state.  Look for great things from these two this track season too!
 
Varsity Boys:  5K Course    178 Runners
Christian Rohlack:  39th Place;  17:51
 
Varsity Girls:  2 Mile Course   181 Runners
Aiyanna Thompson:  64th Place;  13:29
 
Meet: District Meet
Date:  Friday, Oct. 11, 2019
Location:  Lampasas High School
 
From Coach Shelli Cobb:  Congrats to Aiyanna Thompson and Christian Rohlack for qualifying for the Regional Cross Country Meet in Corpus Christi.  Both ran in the District meet this morning in Lampasas to earn these spots.  Aiyanna finished 8th overall with a time of 13:23 and Christian finished 7th with a time of 16 53.  What a cold, windy, rainy, miserable day to run!  Our kids had to really brave the elements to compete today! The weather really affected some of the favored runners in this meet, but it didn't seem to hinder the Ducks as most of my team posted personal best times for this course!  It was awesome to see both Christian Rohlack and Aiyanna Thompson become Regional Qualifiers with top 10 finishes!  I am so proud of them and all of the other Duck Cross Country runners for a challenging and fabulous season.  Christian and Aiyanna will compete in the Regional IV Cross Country Championship on Monday, October 28th in Corpus Christi.  TAT!  Taylor Ain't Tired!
 
 
Varsity Boys:  3 Mile Course  (41 Runners)
Christian Rohlack:  7th Place;  16:53
Israel Aguirre:  23rd Place;  18:54
Rhett Richardson:  25th Place;  19:15
Tyler Newsom:  29th Place;  19:31
Diego Hall-Albavera:  32nd Place;  19:41
Christopher Pachicano:  33rd Place;  19:45
Pedro Ramirez:  41st Place;  21:44
Team Score:  5th Place Team
 
Varsity Girls:  2 Mile Course   (36 Runners)
Aiyanna Thompson:  8th Place;  13:23
Matilda Rydell:  31st Place;  15:35
Angelica Cordero:  32nd Place;  15:53
Nohemi Rsamirez:  33rd Place;  16:00
Delecia Strait:  34th Place;  16:14
Team Score:  5th Place Team
 
JV Boys: 3 Mile Course    (52 Runners)
Francisco De La Garza:  12th Place;  19:24
Brennan Zupfer:  15th Place;  19:15
Miguel Ochoa:  23rd Place;  20:21
Omar Lopez:  25th Place;  20:27
Kemarius Miller:  26th Place;  20:36
Tyler Cobb:  29th Place;  21:09
Landon Velasquez:  30th Place;  21:10
Yahir Cancel:  34th Place; 21:55
Jett Vanbrocklin:  45th Place;  23:54
Ryan Newsom:  46th Place;  24:23
Kenneth Crain:  49th Place;  26:26
Rene Aguirre:  50th Place;  26:44
David Ortiz:  51st Place;  26:55
Anthony Ramos:  52nd Place;  26:58
Team Score:  2nd Place Team 
 
JV Girls:  2 Mile Course   (60 Runners)
Cecelia Parker: 32nd Place;  15:44
Mia Rodriguez:  36th Place;  16:14
Beatriz Pina:  37th Place;  16:20
Dagny Rydell:  38th Place; 16:37
Hopie Rodriguez:  39th Place; 16:38
Melanie Gibson:  45th Place;  17:12
Tatiana Lopez:  49th Place;  17:22
Raven Obier:  50th Place;  17:37
Jessilyn Fuentes:  53rd Place;  17:56
Izabella Vidales:  54th Place;  17:58
Kayshawna Fields:  55th Place;  17:59
Mia Carrizales:  57th Place;  18:31
Team Score:  5th Place Team
 
Meet:  Lampasas Invitational
Date:  Friday, Oct. 4, 2019
Location:  Lampasas High School
 
From Coach Shelli Cobb:  Great opportunity today to see where we stand with or District competition.  Next week we will run this exact course again for the District meet in Lampasas, so this was a great practice run.  We saw some good things today and lots of room for improvement.  Hopefully we will be able to correct some mistakes we made in the races today and put forth a strong showing next week.  I continue to be amazed by and proud of my kids though as they continue to work and achieve this season.  TAT!  Taylor Ain't Tired!
 
Varsity Boys:  110 Runners   (3 Mile Course)
Christian Rohlack:  17th Place  17:33
Christopher Pachicno:  37th Place;  19:10
Tyler Newsom:  40th Place;  19:13
Israel Aguirre:  41st Place;  19:16
Diego Hall-Albavera:  48th Place;  19:39
Rhett Richardson:  59th Place;  20:25
Pedro Ramirez:  20:27
Miguel Ochoa:  64th Place;  20:39
Omar Lopez:  67th Place;  20:49
Team Score:  5th Place Team Overall
 
Varsity Girls:  91 Runners    (2 Mile Course)
Aiyanna Thompson:  12th Place;  13:13
Matilda Rydell:  72nd Place;15:55
Nohemi Ramirez:  73rd Place;  16:03
Team Score:  N/A
 
JV Boys:  83 Runners   (3 Mile Course)
Francisco De La Garza:  13th Place;  19:37
Brennan Zupfer:  33rd Place;  20:31
Landon Velasquez:  44th Place;  21:51
Kemarius Miller:  47th Place;  22:21
Tyler Cobb:  58th Place;  23:37
Anthony Ramos:  60th Place;  23:55
Jett Vanbrocklin: 68th Place;  25:21
Ryan Newsom:  69th Place;  25:42
Kenneth Crain:  78th Place;  28:08
Rene Aguirre:  80th Place;  29:02
Team Score:  4th Place Team Overall
 
JV Girls:  108 Runners   (2 Mile Course)
Angelica Cordero:  28th Place;  15:50
Cecelia Parker:  39th Place;  16:37
Mia Rodriguez:  49th Place;  17:06
Raven Obier:  50th Place;  17:07
Beatriz Pina:  53rd Place;  17:17
Dagny Rydell: 54th Place;  17:18
Hopie Rodriguez:  66th Place;  18:03
Tatiana Lopez:  74th Place;  18:35
Melanie Gibson:  78th Place;  18:51
Isabella Vidales:  82nd Place;  19:10
Jessilyn Fuentes:  87th Place;  19:28
Mia Carrizals:  88th Place;  19:32
Kayshawna Fields:  91st Place;  19:55
Giselle Molina:  104th Place;  22:02
Team Sore:   6th Team Overall
 
 
Meet:  Giddings 
Date:  9-20-19
Location:  Camp Tejas Retreat Camp
 
From Coach Shelli Cobb: Great job by our kids today!  It was a tough course, but our athletes faced the challenge and competed well.  It always makes me so proud to see our kids push themselves to new limits to achieve their goals.  We are open next week as we will participate in a fun activity I call Survivor Run.  We will be back in action the week after in Lampasas as we run on what will be our district course.  Taylor Ain't Tired!  TAT!  GO DUCKS!
 
Varsity Boys:  5K Course    (94 Runners)
Christian Ramirez:  1st Place;  18_01
Rhett Richardson:  13th Place;  19:30
Israel Aguirre:  23rd Place;  19:53
Diego Hall-Albavera: 33rd Place;  20:37
Christopher Pachicano:  36th Place;  20:45
Tyler Newsom:  40th Place;  20:57
Omar Lopez:  45th Place;  21:20
Miguel Ochoa:  54th Place;  21:59
Pedro Ramirez:  58th Place;  22:25
Robert Ramirez:  65th Place;  23:13
Team Score:  3rd Place Overall
 
Varsity Girls:  2 Mile Course   (113 Runners)
Aiyanna Thompson:  2nd Place;  13:41
Hannah Villarreal:  12th Place; 14:25
Delecia Strait:  56th Place;  16:13
Matilda Rydell:  57th Place;  16:14
Nohemi Ramirez:  68th Place;  16:33
Team Score:  8th Place Overall
 
JV Boys:  5K Course   (218 Runners)
Landon Velasquez:  87th Place;  22:18
Brennan Zupfer:  123rd Place;  23:22
Francisco De La Garza:  129th Place;  23:29
Jose Moreno:  143rd Place;  24:08
Kemarius Miller:  146th Place;  24:14
Yahir Cancel:  148th Place;  24:20
Atreyu Rose:  153rd Place;  24:41
Tyler Cobb:  164th Place;  25:22
Ryan Newsom: 180th Place;  26:11
Team Score:  11th Place Overall
 
JV Girls:  2 Mile Course    (164 Runners)
Angelica Cordero:  26th Place;  16:18
Cecelia Parker:  41st Place;  16:40
Raven Obier:  50th Place;  17:04
Mia Rodriguez:  93rd Place:  18:29
Beatriz Pina:  97th Place;  18:34
Dagny Rydell:  101st Place;  18:49
Tatiana Lopez:  106th Place;  19:05
Kayshawna Fields:  107th Place;  19:06
Melanie Gibson:  108th Place:  19:07
Isabella Vidales:  124th Place;  19:33
Team Score:  8th Place Overall
 
Meet:  Bill Bradley Invitational
Location:  Gatesville 
Date:  9-14-19
 
From Coach Shelli Cobb:  Well, this was the first meet I have ever missed in my entire career.  With two of my sons in ICU due to a Friday night car accident, there was no way I could go with my team to Gatesville.  I am so thankful for my assistant coach Justin Adams who stepped up and took a huge team, by himself, to the furthest meet we have on our schedule.  I am also thankful that I have such great kids who took care of business, competed hard, and conducted themselves in a manner to make things as easy as possible for him.  I never had to worry about them.  They are amazing kids who were in great hands.  This Friday, we will be running at Camp Tejas as Giddings hosts us in their meet.  We're getting closer to District and many of our kids are really improving!  Taylor Ain't Tired!  TAT!
 
Varsity Girls:  2 Mile Course    (72 Runners)
Aiyanna Thompson:  20th Place;  14:00
Matilda Rydell:  57th Place;  16:01
Team Score:  No team score
 
Varsity Boys:  5K Course    (77 Runners)
Christian Rohlack:  11th Place;  18:28
Christopher Pachicano:  35th Place;  20:37
Tyler Newson:  41st Place;  21:00
Diego Hall-Albavera:  42nd Place;  21:04
Israel Aguirre:  51st Place;  21:33
Omar Lopez:  53rd Place;  21:42
Pedro Ramirez:  55th Place;  21:50
Miguel Ochoa:  63rd Place;  22:31
Robert Ramirez:  64th Place;  22:46
Team Score:  7th Place
 
JV Girls:  2 Mile Course   (75 Runners)
Angelica Cordero:  8th Place;  16:08
Raven Obier:  11th Place;  16:21
Cecelia Parker:  16th Place;  16:51
Dagny Rydell:  31st Place;  17:51
Beatriz Pina:  35th Place;  18:06
Mia Rodriguez:  39th Place;  18:28
Isabella Vidalles:  46th Place;  19:18
Kayshawna Fields:  47th Place;  19:22
Tatiana Lopez:  53rd Place;  19:32
Melanie Gibson:  56th Place;  19:44
Mia Carrizales:  59th Place;  20:12
Giselle Molina:  71st Place;  22:41
Raylin Fuentes:  78th Place;  24:57
Yvette Guierrez:  79th Place;  
Team Score:  4th Place Team Overall
 
JV Boys:  5K Course    (78 Runners)
Rhett Richardson:  7th Place;  20:46
Francisco De La Garza:  12th Place;  21:24
Brennan Zupfer:  14th Place;  21:30
Jose Moreno:  29th Place;  23:12
Landon Velasquez:  30th Place;  23:12
Kemarius Miller:  32nd Place;  23:13
Yahir Cancel:  33rd Place;  23:26
Atreyu Rose:  35th Place;  24:16
Ryan Newsom:  46th Place;  24:44
Will Curtis:  50th Place;  26:12
Jett Vanbrocklin:  56th Place;  26:56
Kenneth Crain:  65th Place;  27:48
David Ortiz:  71st Place;  29:11
Anthony Ramos:  72nd Place;  29:30
Rene Aguirre:  75th Place;  29:41
Team Score:  3rd Place Team Overall
 
Meet:  Pflugerville Invitational
Date:  Friday, Sept. 6, 2019
Location:  North East Metro Park in Pflugerville
 
From Coach Shelli Cobb:  Really proud of my kids today.  We got a break from the hills this week with what was a pretty flat course.  We still can't get away from the heat, but our runners really stepped up with some impressive performances despite that.  Taking first place in both the Varsity girls and boys races was exciting to see today!  Our runners are really gaining some confidence in their abilities and we are seeing that pay off on race day.  Next week, we will be competing in Gatesville on Saturday, Sept. 14th!  Let's Go Ducks!  Taylor Ain't Tired!
 
Varsity Girls: 2 Mile Course   (27 Runners)
Aiyanna Thompson:  1st Place;  13:38
Hannay Villarreal:  12th Place;  15:26
Nohemi Ramirez:  15th Place;  15:48
Matilda Rydell:  16th Place;  15:53
Team Score:  No team score with 4 runners
 
Varsity Boys:  5K Course   (39 Runners)
Christian Rohlack:  1st Place;  17:37
Tyler Newsom:  11th Place;  20:14
Robert Ramirez:  16th Place;  20:56
Israel Aguirre:  18th Place;  21:02
Diego Hall-Albavera:  22nd Place;  21:29
Omar Lopez:  26th Place;  22:30
Miguel Ochoa:  29th Place;  22:51
Pedro Ramirez:  30th Place;  23:08
Christopher Pachicano:  32nd Place;  23:33
Team Score:  3rd Place Team Overall
 
JV Girls:  2 Mile Course   (23 Runners)
Angelica Cordero:  4th Place;  16:32
Cecelia Parker:  5th Place;  17:00
Mia Rodriguez:  6th Place;  17:53
Jessilyn Fuentes:  9th Place;  18:10
Kayshawna Fields:  10th Place;  18:15
Raven Obier:  11th Place;  18:30
Beatriz Pina:  12th Place;  18:38
Melanie Gibson:  14th Place;  18:44
Hopie Rodriguez:  15th Place;  19:02
Dagny Rydell:  16th Place:  19:19
Team Score:  2nd Place Team Overall
 
JV Boys:  2 Mile Course   (12 Runners)
Rhett Richardson:  1st Place;  12:20
Francisco De La Garza:  2nd Place;  12:35
Kemarius Miller:  3rd Place;  13:02
Brennan Zupfer:  4th Place;  13:10
Landon Velasquez:  5th Place;  13:19
Yahir Cancel:  6th Place;  13:34
Tyler Cobb:  7th Place;  14:03
Jose Moreno:  9th Place;  14:12
Ryan Newsom:  10th Place;  14:44
Team Score:  1st Place Team Overall
 
Meet:  Belton Invitaional
Date:  8-23-19
Location:  Wildflower Golf Course  Temple, Texas
 
From Coach Shelli Cobb:  I am so proud of how our kids competed today.  We really did a great job on what was an extremely hot and humid day at a very tough golf course full of hills.  This was a huge meet with 300 runners in our jv divisions.  Once the big schools were separated out of the results, our jv teams proved to finish in the top two and three spots!  That was truly awesome!  Our varsity girls were missing a couple of runners today so they could not score as a team, but we had two girls finish quite high in the ranks.  Our varsity boys finished well also.  Two of our district teams beat us today, but don't count us out!  We will go to work and see if we can't close that gap.  The Ducks will be in action again on Friday, August 30th once again in Temple running at Wilson Park.  Remember, Taylor Ain't Tired!  Let's Go Ducks!
 
Varsity Girls:  2 Mile Course   96 Runners
Aiyanna Thompson:  14th Place;  13:56
Hannah Villarreal:  27th Place;  14:29
Matilda Rydell:  72nd Place;  17:07
 
Varsity Boys:  3 Mile Course  103 Runners
Christian Rohlack:  9th Place;  18:15
Israel Aguirre:  32nd Place;  20:24
Miguel Ochoa:  50th Place;  21:08
Christopher Pachicano:  56th Place;  21:18
Robert Ramirez:  60th Place;  21:36
Pedro Ramirez:  74th Place;  22:14
Team Score:  5th Place overall out of 15 teams
 
JV Girls:  2 Mile Course   247 Runners
Hopie Rodriguez:  116th Place;  17:29
Raven Obier:  129th Place;  17:42
Mia Rodriguez:  134th Place;  17:47
Cecelia Parker:  142nd Place;  18:05
Dagny Rydell:  165th Place;  18:47
Melanie Gibson:  179th Place;  19:11
Tatiana Lopez:  181st Place;  19:12
Isabella Vidales:  193rd Place;  19:28
Kayshawna Fields:  195th Place;  19:35
Mia Carrizales:  228th Place;  21:30
Raylin Fuentes:  246th Place;  23:39
Team Score:  3rd Place Smaller School Division Team Overall
 
JV Boys:  3 Mile Course   302 Runners
Diego Hall-Albavera:  47th Place;  21:11
Francisco De La Garza:  60th Place;  21:29
Rhett Richardson:  96th Place;  22:12
Landon Velasquez:  108th Place;  22:31
Brennan Zupfer:  118th Place;  22:43
Tyler Cobb:  131st Place;  23:00
Atreyu Rose:  178th Place;  24:07
Yahir Cancel:  185th Place;  24:18
Gabriel Ocampo:  192nd Place;  24:26
Kemarius Miller:  201st Place;  24:52
Jose Moreno:  204th Place;  24:55
Anthony Ramos:  209th Place;  25:05
Ryan Newsom:  234th Place;  26:10
Kenneth Crain:  256th Place;  27:00
Jett Vanbrocklin:  262nd Place;  27:04
David Ortiz:  265th Place;  27:23
Rene Aguirre:  277th Place;  28:17
Team Score:  2nd Place Smaller School Division Team Overall