Men's Track Results

State Meet
May 10-11, 2019
Austin, Texas
 
Montana Welch is State Champion in the 4-A Boys Pole Vault! 
 
Dushon Orr is State Champion in the 4-A Boys Long Jump.
 
Dushon Orr places 2nd in the 4-A boys 200 M Dash. He also set a new school record at 21.48.
 
State Long Jump Champion
 
 
 
Regional Meet
April 26, 2019
Kingsville
 
In the AAAA Boys Long Jump Michael Schneider finished 3rd with his best jump of the season; and Dushon Orr is the Regional Champion and State Qualifier with a jump of 23 feet.
Also, Montana Welch is a state qualifier in the pole vault. He finished second in that event.
Dushon Orr was the Regional runner up in the 100 meter dash, with a time of 10.7 and was also the Regional Champion in the 200 meter dash with a 21.7.
 
Area Meet
April 15, 2019
Liberty Hill High School
 
Montana Welch - 1st Place - Pole Vault - 15’6”

Dushon Orr - 1st Place - Long Jump - 22’6.25”
                        1st Place - 100 M Dash - 10.64
                        1st Place - 200 M Dash - 22.56

Jayson Saucedo - 2nd Place - 100 M Dash - 10.85

Michael Schneider - 3rd Place - Long Jump - 21’2.75”

Byron Sweet - 4h Place - 110 Hurdles - 15.27

Christian Rohlack - 4th Place - 800 M Run - 2:06.02
 
District Meet
April 3-4, 2019
Taylor High School
 
All of the following young men have qualified for the Area Track Meet:

Dushon Orr - 100M - 10.8 District Champion
                       200M - 21.8 District Champion
                       Long Jump - 22’8” District Champion

Montana Welch - Pole Vault - 15’6” District Champion

Jayson Saucedo - 100M - 11.2 - 2nd Place

Byron Sweet - 110M Hurdles - 15.1 - 2nd Place

Jaxon Miget - 110 M Hurdles - 16.6 - 3rd Place

Michael Schneider - Long Jump - 21’0” 3rd Place

Cooper Hanson - Shot Put - 44’5” - 3rd Place

Ja’Ron Carver - Shot Put - 44’0” - 4th Place

Christian Rohlack - 800M Run - 2:06.94 - 4th Place

800 M Relay - 1:30.3 - District Champions
Byron Sweet, Michael Schneider, Jayson Saucedo, Dushon Orr

1600 M Relay - 3:48 - 4th Place
Clayton Cobb, Robert Ramirez, Ben Roberts, Christian Rohlack

 
JV Results 
 
100 M Dash:
4th Place - Ste'Kevion Johnson - 12.0
6th Place - Zach Tumey - 12.2
 
200 M Dash:
5th Place - Zach Tumey - 25.3
 
400 M Dash:
4th Place - Tyler Newsom - 57.4
 
800 M Run:
6th Place - Diego Hall - 2:24.2
 
110 M Hurdles:
2rd Place - Rhett Richardson - 18.1
 
300 M Hurdles:
District Champion - Kemarius Miller - 44.9
 
400 M Relay:
2nd Place - 47.1
Amata Sirana, Blake Ramirez, Ste'Kevion Johnson, Zach Tumey
 
Shot Put:
District Champion - Dyant'E Vincent - 38'5"
3rd Place - Zach Loehr - 37'6"
 
Meet: Burnet Bulldog Relays
Date:  3-21-19
Location:  Burnet
 
Varsity Boys:
 
100 M Dash:
1st Place - Dushon Orr - 10.89
 
200 M Dash:
1st Place - Dushon Orr - 21.68
 
400 M Dash:
4th Place - Clayton Cobb - 52.17
 
800 M Run:
6th Place - Christian Rohlack - 2:08.87
 
1600 M Run:
3rd Place - Christian Rohlack - 5:00.02
 
110 M Hurdles:
2nd Place - Byron Sweet - 16.06
3rd Place - Jaxon Miget - 16.84
 
4x100 M Relay:
2nd Place - Ben Roberts, Ronak Naik, Byron Sweet, Jayson Saucedo - 44.10
 
4x400 M Relay:
3rd Place - Clayton Cobb, Robert Ramirez, Ben Roberts, Christian Rohlack - 3:43.57
 
Pole Vault:
1st Place - Tanner Welch - 14'0"
 
Long Jump:
1st Place - Dushon Orr - 21'3.5"
2nd Place - Michael Schneider - 20'1.5"
 
Shot Put:
2nd Place - Ja'Ron Carver - 42'7"
4th Place - Josh Farley - 40'8"
6th Place - Cooper Hanson -  38'11"
 
Discus:
4th Place - Easton Laurence - 114'4"
 
Junior Varsity:
 
100 M Dash:
5th Place - Blake Ramirez - 12.43
6th Place - Zach Tumey - 12.45
 
200 M Dash:
6th Place - Zach Tumey - 25.68
 
400 M Dash:
2nd Place - Tyler Newsom - 58.90
5th Place - Cole Davis - 1:02.20
 
800 M Run:
3rd Place - Omar Lopez - 2:30.40
 
1600 M Run:
2nd Place - Chris Pachicano - 5:38.38
4th Place - Israel Aguirre - 5:42.26
 
3200 M Run:
1st Place - Israel Aguirre - 12:39.63
2nd Place - Chris Pachicano12:53.97
 
110 M Hurdles:
1st Place - Kemarius Miller - 19.14
2nd Place - Rhett Richardson - 19.17
 
300 M Hurdles:
2nd Place -  Kemarius Miller - 45.36
6th Place - Rhett Richardson - 47.55
 
4x100 M Relay:
3rd Place - Kemarius Miller, Blake Ramirez, Cole Davis, Zach Tumey - 48.46
 
Pole Vault:
2nd Place - Miguel Ochoa - 8'0"
 
Shot Put:
4th Place - Dyant'E Vincent - 35'4"
5th Place - Zach Loehr - 35'3.5"
 
Discus:
4th Place - Marcello Gomes - 94'3.5"
 
Meet:  Round Rock Spring Break Meet
Date:  Wednesday, March 13, 2019
Location:  Round Rock High School
 
100 M Dash:
1st Place - Dushon Orr - 10.80
2nd Place - Ronak Naik - 11.28
 
110 M Hurdles:
5th Place - Jaxon Miget - 16.70
 
200 M Dash:
2nd Place - Dushon Orr - 21.95
 
400 M Dash:
2nd Place - Clayton Cobb - 53.80
 
800 M Run:
6th Place - Christian Rohlack - 2:07.86
 
Long Jump:
5th Place - Michael Schnedier - 20' 3.25"
 
Triple Jump:
6th Place - Dushon Orr - 41' 7"
 
Discus:
5th Place - Easton Laurence - 123' 3"
6th Place - Andrew Hernandez - 118' - 10"
 
Pole Vault:
1st Place - Tanner Welch - 13' 0"
 
Giddings Buffs Relays
Giddings, Texas
March 8, 2019
 
Varsity Results:
 
Team Champions
 
100 M Dash:
1st Place - Dushon Orr - 10.28 -- Personal Best
 
110 M Hurdles:
1st Place - Byron Sweet - 15.00 -- Personal Best
 
200 M Dash:
1st Place - Dushon Orr - 21.40 -- Personal Best
5th Place - Byron Sweet - 23.40 
 
400 M Dash: 
2nd Place - Clayton Cobb - 53.68
6th Place - Robert Ramirez - 57.20
 
800 M Run:
5th Place - Christian Rohlack - 2:11.33
 
1600 M Relay:
2nd Place - 3:43.02
Clayton Cobb, Ben Roberts, Robert Ramirez, Christian Rohlack
 
Long Jump:
4th Place - Michael Schneider - 20' 0"
 
Triple Jump:
2nd Place - Dushon Orr - 42' 8.75"
 
Pole Vault:
1st Place - Tanner Welch - 15' 0"
 
Shot Put:
3rd Place - Ja'Ron Carver - 44' 1.5" -- Personal Best
4th Place - Cooper Hanson - 41' 2.5"
6th Place - Easton Laurence - 39' 4.5"
 
Discus:
3rd Place - Easton Laurence - 117' 10"
 
JV Results:
 
100 M Dash:
3rd Place - Zach Tumey - 11.65
 
110 M Hurdles:
2nd Place - Kemarius Miller - 18.40
 
200 M Dash:
6th Place - Blake Ramirez - 25.24
 
300 M Hurdles:
1st Place - Kemarius Miller - 44.87
5th Place - Zach Tumey - 51.08
 
400 M Dash:
2nd Place - Tyler Newsom - 59.05
 
Pole Vault:
4th Place - Miguel Ochoa - 8' 0"
5th Place - Cole Davis -  8' 0"
 
Shot Put:
3rd Place - Dyant'E Vincent - 40'3"
6th Place - Zach Loer - 36' 2"
 
 
Rockdale Relay Results, Friday,March 1, 2019
Our athletes performed well and I was proud of what they did last night, Coach Doug Franklin
 
Varsity Results:
 
100 M Dash:
3rd Place - Dushon Orr - 11.22
4th Place - Ronak Naik - 11.60
 
200 M Dash:
1st Place - Dushon Orr - 22.34 -- Personal Record
4th Place - Ronak Naik - 23.81
 
400 M Dash:
3rd Place - Clayton Cobb - 53.82
 
800 M Run:
5th Place - Christian Rohlack - 2:08.67 
 
110 Hurdles:
1st Place - Byron Sweet - 15.68
 
1600 M Relay:
5th Place - 3:45.49
Clayton Cobb, Robert Ramirez, Ben Roberts, Christian Rohlack
 
Shot Put:
3rd Place - Cooper Hanson - 40'9.25"
5th Place - Ja'Ron Carver - 40'0.25"
 
Discus:
5th Place - Easton Laurence - 121'9"
 
Triple Jump:
4th Place - Dushon Orr - 41'8.25"
 
Pole Vault
1st Place - Tanner Welch - 14'6"
 
JV Results:
 
400 M Dash:
5th Place - Tyler Newsom - 59.54
 
Shot Put:
1st Place - Dyante Vincent - 36' 2.5"
 
Discus
3rd Place - Marcello Gomes - 98' 11"
 
Saturday, February 23, 2019, Belton Big Red Relays.:This is a big 6-A Meet and our kids competed well. I was a little disappointed injury and illness limited some of our relays and left us without some of our better runners in a few open events, but the athletes that performed did well and I am pleased with our results. All times are FAT, or computer timed.
 
100 M Dash: 37 Competitors
2nd Place - Dushon Orr - 11.05
3rd Place - Ronak Naik - 11.24
 
200 M Dash: 28 Competitors
3rd Place - Ronak Naik - 23.26
 
400 M Dash: 33 Competitors
10th Place - Clayton Cobb - 55.17
 
110 M Hurdles: 25 Competitors
4th Place - Byron Sweet - 15.67
16th Place - Jaxon Miget - 17.94
 
Pole Vault: 16 Competitors
1st Place - Tanner Welch - 15'00" -- Super Windy, Created a lot of Chaos on the Vault. 
 
Triple Jump: 19 Competitors
4th Place - Dushon Orr - 42' 11"
 
Shot Put: 43 Competitors
13th Place - Ja'Ron Carver - 38' 2.5"
14th Place - Easton Laurence 37' 11.5"
16th Place - Cooper Hanson 37' 6.5"
 
Discus: 39 Competitors
11th Place - Easton Laurence - 107' 6"
13th Place - Andrew Hernandez - 100' 1"
 
800 M:43 Competitors
20th Place - Christian Rohlack - 2:13.41
29th Place - Diego Elizondo - 2:16.74
 
1600 M Run: 45 Competitors
24 the Place - Christian Rohlack - 5:09.2